Fri. Sep 17th, 2021
біткоїн
біткоїн

В 2009 році невідомий програміст Сатоші Накамото (або група програмістів під одним псевдонімом) створив першу криптовалюту, яка отримала назву “біткоїн”. З того часу в фінансовому світі почалась справжня фінансова революція.

Станом на початок 2020 року вже випущено 53 криптовалюти. Що особливого в нових грошах, чому вони здатні повністю змінити всю традиційну банківську систему, та чи варто вкладати в біткоїни свої заощадження?

Криптовалюта – це цифрові, повністю віртуальні гроші, емісія та операції з якими відбуваються криптографічними методами на основі асиметричного шифрування. За випуск та обіг криптовалюти не відповідає жоден банк, функціонування системи відбувається в цифровій мережі повністю незалежно від будь-яких урядів – децентралізовано.

Щоб зрозуміти основну відмінність криптовалюти від звичайних електронних грошей, поглянемо на сучасну систему грошових переказів. Гроші на звичному банківському рахунку – це лише запис у книзі бухгалтерського обліку.

За випуск, обмінний курс, збереження та операції з нашими грошима відповідає “третя особа” – банківська установа, якій ми довіряємо. Але, чи завжди ми можемо довіряти банкам?

Сатоші Накамото придумав своєрідний цифровий аналог бухгалтерської книги, який називається блокчейн. Його головна відмінність – повна незалежність від будь-яких фінансових установ.

Тобто теоретично – немає потреби довіряти гроші, та операції з ними, третім особам. Вся відповідальність за випуск та збереження грошей перекладається на особливий математичний алгоритм – криптографічну модель.

Які нові можливості відкриває блокчейн?

Основою для створення криптовалюти служить новий спосіб запису й передачі даних під назвою блокчейн, що буквально означає – ланцюг блоків. Емісія криптовалюти (майнінг) відбувається за допомогою програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

Уявіть собі світ, в якому:

 • Ви самі контролюєте власні гроші й не маєте потреби користуватись послугами банку
 • Центральний банк не може підірвати ваш фінансовий стан через інфляцію або девальвацію, збільшуючи кількість грошей в обігу
 • Ви можете зберігати власні гроші в телефоні, на флешці, або записавши пароль до гаманця для доступу з будь-якого пристрою
 • Ви можете передавати ваші гроші анонімно кому завгодно в будь-який час без посередників й без будь-яких комісій

Блокчейн нагадує децентралізовану базу даних, яка зберігається одночасно на всіх носіях, автономних чи підключених до системи. Всі операції в мережі блокчейн нерозривно зв’язані, інформація про кожну транзакцію стає частиною ланцюга коду.

Характеристики блокчейн

 1. Прозорість – доступ до інформації має кожний учасник в мережі
 2. Анонімність – особисті дані не зберігаються й не передаються, важливі тільки паролі доступу
 3. Децентралізація – система не має єдиного центру контролю, всі учасники мають рівні права
 4. Відповідальність – кожний учасник особисто відповідає за власні транзакції, скасовувати їх неможливо, звертатись за підтримкою чи поверненням коштів нікуди.
 5. Захищеність даних – неможливо змінити інформацію, яка вже записана й стала частиною ланцюга. Вона зберігається назавжди й може бути перевірена кожним.

Біткоїн – перша криптовалюта

Першою криптовалютою у 2009 році став Bitcoin, до 2013 року майже всі інші криптовалюти були засновані на його основі. Програмний код біткоїна працює таким чином, що алгоритм поступово ускладнюється й потребує більш потужного обладнання, а загальний обсяг емісії обмежений. Максимальна кількість монет, які можуть бути емітовані – 21 мільйон.

Біткоїн часто називають цифровим золотом, майнінг (mining) – видобутком монет, а ферми для видобутку – цифровими копальнями.

В липні 2013 року з’явились нові, незалежно створені платформи, з власною системою шифрування даних, наприклад BitShares, Nxt, Mastercoin. Крім окремої валюти вони запропонували додаткову інфраструктуру – магазини, біржову торгівлю, інші фінансові послуги.

Ринкова вартість криптовалюти

Собівартість випуску криптовалюти складається з енергозатрат на її створення, тобто від вартості електроенергії, яку використовує комп’ютер. Алгоритм запрограмований так, що загальна емісія обмежена й з кожною новою монетою енергозатрати на добування біткоїна зростають.

Ринковий курс біткоїна й інших криптовалют залежить від ряду чинників:

 • Попит на валюту з боку інвесторів та біржових спекулянтів
 • Можливість використання для оплати за товари
 • Вартість транзакцій, грошові перекази без комісії або з мінімальною комісією (до 0.1%)
 • Безпека операцій, кількість хакерських атак з метою дешифрування

22 травня 2010 року була здійснена перша покупка за біткоїни. Програміст Ласло Ханеч заплатив за дві піци 10000 біткоїнів. На той час одна монета коштувала менше ніж 1 цент.

Гаманці для криптовалюти

Цифрові монети різних криптовалют зберігаються в спеціальних гаманцях, які являють собою програмне забезпечення для збереження інформації та історії транзакцій. Доступ до гаманця здійснюється за допомогою «ключа» у вигляді цифрового пароля, який користувач створює й зберігає самостійно. Втрата ключа означає втрату доступу до грошей, тому що не завжди можливо відновити загублені коди доступу.

цифровий гаманець

Для зберігання цифрових монет можна використовувати декілька типів гаманців:

Холодні гаманці

Холодними називають гаманці для зберігання криптовалюти без підключення до мережі інтернет. Користувач, який зберігає гроші в такому гаманці, самостійно відповідає за збереження паролів для доступу.

Перевага холодних гаманців – повна незалежність від будь-яких збоїв в роботі системи. Щоб здійснити транзакцію, необхідно зайти в систему зі своїми ключами для доступу. Холодні гаманці можуть бути паперовими або апаратними.

 • Паперові гаманці – так називають записаний на папері номер цифрового гаманця та ключ доступу до нього, або видрукований на принтері QR код.
 • Спеціальні апаратні гаманці – цифрові носії, створені для холодного зберігання цифрових монет, схожі на звичайну флешку, але значно надійніше захищені від пошкоджень. Підключаються до комп’ютера за допомогою USB, наприклад Trezor, Ledger.
 • USB флешка – може використовуватись для холодного зберігання будь-якої криптовалюти. На флешку можна завантажити програмний гаманець, ключ або підказку, яка допоможе його згадати.
 • Десктопні (комп’ютерні) гаманці – бувають легкі й важкі. Важкі програмні гаманці (товсті) – зберігають монети й весь блокчейн (ланцюг транзакцій), починаючи з 2009 року. Їх недолік – для їх встановлення й використання потрібний цифровий носій великої місткості, понад 100 Гбайт. Наприклад, BitcoinCore. Легкі гаманці (тонкі) – зберігають лише частину коду, а іншу частину беруть з додаткових сервісів.

Гарячі гаманці

Гарячими називають онлайн гаманці, які зберігають ключі для доступу в мережі інтернет. Існують наступні гарячі гаманці:

 • Онлайн гаманці – доступні лише при підключенні до мережі інтернет з будь-якого пристрою. Функціонують, як онлайн сервіс (веб-сайт), якому користувачі довіряють особисті ключі та обслуговування операцій з рахунком.

Користуватись таким гаманцем просто, транзакції проходять дуже швидко, відновити доступ легко за допомогою персональних даних. Але онлайн гаманець найбільш вразливий до хакерських атак, тому зберігати значні кошти на такому гаманці ми не рекомендуємо.

 • Мобільні гаманці – встановлюються на смартфон у вигляді мобільного додатку, й працюють по аналогії з онлайн веб-гаманцем, без звантаження ланцюгів блокчейну.

Це найзручніший спосіб зберігання криптовалюти й проведення операцій з нею. Але принцип його функціонування схожий на комп’ютерні гаманці.

Які недоліки та ризики пов’язані з криптовалютами

Криптовалюта відноситься до нових винаходів, тому вони не дуже пристосовані для обслуговування економіки й не достатньо вивчені. Їх випуск та обіг в більшості країн майже не регулюється законодавством.

Уряди, центробанки й великі корпорації вже зацікавились технологією блокчейн, й шукають можливості для її застосування. Останні економічні дослідження, проведені швейцарським банком міжнародних розрахунків, звернули увагу на деякі недоліки криптовалюти:

 • Висока волатильність через спекуляції та неврегульованість законами
 • Надмірне споживання електроенергії
 • Вразливість до шахрайства та маніпуляцій
 • Анонімність та некерованість вигідні для злочинців
 • Втрачаючи пароль користувач втрачає доступ до грошей назавжди
 • Будь-хто може заснувати власну валюту
 • Незабезпеченість певними матеріальними цінностями

Сумніву також піддається перевага децентралізації. Якщо використовувати єдину валюту, наприклад біткоїн, для забезпечення нинішнього рівня операцій всіх платіжних систем, його ланцюг коду (блокчейн) виявиться надмірно великим.

Для обробки всіх транзакцій може знадобитись занадто багато енергії. Проте експерти побачили вигоду від застосування блокчейн для обслуговування міжнародних переказів та операцій імпорту-експорту.

Найпривабливішу, з першого погляду, перевагу блокчейн – грошові перекази від людини до людини (P2P), вважають досить ризикованою з погляду на перехід всієї світової економіки на цифрові гроші.

Але більшість економістів очікують значних змін в громадянському суспільстві під впливом індустрії цифрових технологій. Блокчейн розвивається, поступово вдосконалюється, й знаходить все ширше застосування.

Найпопулярніші криптовалюти

Назва код рік появи вебсайт приблизна капіталізація на ринку
Bitcoin BTC, XBT 2009   3,7 млрд
Litecoin LTC 2011   68 млн
Namecoin NMC 2011   5 млн
Ripple XRP 2012   342 млн
Peercoin PPC 2012   8 млн
Quark QRK 2013   400 тисяч
NXT NXT 2013   12 млн

Як відносяться до криптовалют в різних країнах

Всі криптовалюти в різних країнах незалежні від національних фінансових систем й нічим не забезпечені. Відношення до біткоїна в кожній країні різне, а статус не всюди визначений.

В Японії цифрову валюту вважають законним платіжним інструментом, але обкладають податком за його придбання.В деяких країнах Європи криптовалюту вважають особливим видом власності, а в Китаї – віртуальним товаром, а не грішми.

В Австрії ще у 2017 році відкрили спеціальний банк, який обмінює криптовалюти на долари та євро й навіть встановив спеціальні банкомати. В Америці відношення до біткоїна відрізняється в різних штатах, а торгівля криптовалютою на біржі не дозволена.

В Україні криптовалюта теж ще не має визначеного законами статусу. Ця проблема потребує детального вивчення та розгляду державних установ. Наразі більшість чиновників вважають цифрові гроші інвестиційними активами, дехто з них вказав біткоїни у своїх деклараціях.

Тим часом вже існує перша українська криптовалюта Карбованець, а у травні 2019 року в Одесі з’явився перший банкомат, де можна придбати біткоїни, або обміняти їх на гривні.

Чи варто інвестувати в криптовалюти?

знак біткоїна

З часу появи перша криптовалюта – біткоїн, значно подорожчала, а її капіталізація на ринку майже досягла 3.8 мільярдів доларів. Ринковий курс біткоїна та інших цифрових валют постійно коливається й залежить тільки від попиту на них.

Дехто вважає цифрові гроші надійним захистом від інфляції й навіть сподівається в майбутньому добре заробити на зростанні їх ринкової вартості.З іншого боку немає ніяких гарантій, що біткоїн буде використовуватись в майбутньому, й ніхто не може передбачити, яким буде його ринковий курс.

На початок 2020 року його ринкова вартість після значних коливань встановилась на середньому рівні. З часу його створення постійно з’являються нові криптовалюти, тому є сумніви щодо перетворення біткоїна в універсальні міжнародні гроші.

Використання криптовалют, як платіжного інструмента, на даний час досить обмежене. Якщо ви плануєте інвестувати гроші в одну з криптовалют, не забувайте про довгострокові ризики.

Немає ніяких гарантій їх збереження чи стабільності курсу. Ми не радимо вкладати значні кошти в цифрові гроші, краще обмежитись сумою, якою ви готові ризикнути. Завжди пам’ятайте золоте правило інвестора – не кладіть всі яйця в один кошик.

Читайте далі:

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *